Vajáva.cz
RADY A NÁVODY
Úvodní stránka >  > Zánět prsu při kojení

Zánět prsu při kojení

Zánět vzniká jako odpověď těla na působení cizorodých látek v těle. Může se ale objevit i při zástavě odtoku mléka při ucpání mlékovodu. Proto – pokud je mlékovod ucpaný a prsa nalitá – by se měla snažit kojící žena mlékovod zprůchodnit. A to teplými obklady a masáží prsu.


Příčiny zánětu prsu (mastitidy)
  • nedostatečné vyprazdňování prsu, např. při špatné technice kojení nebo omezování kojení ze strany matky,
  • dlouhé pauzy mezi kojením, např. v době, kdy se u dítěte prodlužuje noční spánek.
  • častý nebo silný tlak na část prsu (těsné oblečení, nošení dítěte v šátku v nevhodné poloze, úraz).

Pokud není problém včas řešen, rozvine se v místě, kde v prsu zůstává zadržené mléko, bakteriální zánět. Bakteriální zánět se může rozvinout také při poranění bradavek (prasklinkách apod.).

Léčba zánětu prsu (mastitidy)
  • základem léčby zánětu prsu je zlepšení jeho vyprazdňování - doporučuje se častější kojení, střídání poloh při kojení, dodržování správné techniky kojení. Pokud dítě prs dostatečně nevyprázdní, je vhodné pokusit se po kojení ještě mléko odstříkat nebo odsát odsávačkou,
  • uvolňování mléka z postiženého prsu mohou pomoci teplé obklady a jemná masáž prsu před kojením, naopak úlevu od bolesti v místě zánětu přinesou studené obklady mezi kojením,
  • až do odeznění zánětu by měla žena hodně odpočívat, dostatečně pít a jíst kvalitní stravu,
  • proti bolesti a zánětu je možno užívat paralen nebo ibuprofen v běžném dávkování,
  • pokud se situace nezlepší do 24 hodin nebo je stav ženy vážný, měla by navštívit lékaře (svého gynekologa nebo ambulanci v porodnici), který obvykle předepíše antibiotika. Antibiotika jsou nutná k léčbě bakteriálního zánětu, ovšem i při jejich užívání je třeba pokračovat v režimových opatřeních.
Absces prsu

Neléčený zánět prsu může přejít v tzv. absces prsu - v prsu se vytvoří uzavřené ložisko naplněné hnisem, které je nutné odstranit operativně (drenáží, punkcí).

Novinkovač
Zadejte svou adresu pro odebírání informací o novinkách a slevách.
Nahoru Tisknout
 © 2014-2015 Vajáva s.r.o.