Vajáva.cz
RADY A NÁVODY
Úvodní stránka > Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím zrychlení hojivých procesů v těle. 

Zajímave informace

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce Vincence Priessnitze. Priessnitz proslul díky svým léčebným procedurám, při kterých využíval léčebnou sílu vody, a které se využívají ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval. Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení. Nejprve se na kůži přiloží látka namočená ve studené vodě. Tato látka by na tělo měla dobře přilnout (nikde by nemělo docházet ke vzniku vzduchových bublinek).

Vše se obalí suchou látkou. Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii, kdy se teplota sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k vasokonstrikci cév. Poté se teplota stabilizuje a vasokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a na místě dochází k přehřátí. Dochází k lokální vasodilataci. Tato poslední fáze by měla trvat 60 až 80 minut. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud by se měl používat opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin.


Priessnitzův obklad se používá při řadě příležitostí - angíně, laryngitidě, horečce (nad 38 stupňů Celsia), na hrudník při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, k relaxaci kosterního svalstva a při dalších příležitostech. Obklady můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Priessnitzův obklad je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrveného místa, a tím ke zrychlení hojivých pocitů v těle.


Při jeho aplikaci je třeba dbát hlavně na to, aby byl nejdéle po třech hodinách odstraněn. Neměl by se přikládat na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém, a tak podobně. V případě malých dětí je třeba se o  aplikaci studeného obkladu nejprve poradit s lékařem.
  
Jak správně připravit Priessnitzův obklad       

- vnitřní díl zábalového pásu namočíte do studené vody nebo do příznivě působící lázně 
- provlíknete namočený díl do zábalového pásu 
- ovinete pás kolem zánětlivého místa a upevníte suchým zipem.
   (pro lepší držení pásu u dětí, nasaďte ramínka)

vnitřní díl vyjmete ze zábalového pásu

vnitřní díl vyjmete ze zábalového pásu

vnitřní díl namočíte do studené vody

vnitřní díl namočíte do studené vody

vnitřní díl vložíte do zábalové pásu

vnitřní díl vložíte do zábalové pásu

zábalový pás přiložíte na krk, suchým zipem dozadu

zábalový pás přiložíte na krk, suchým zipem dozadu
Novinkovač
Zadejte svou adresu pro odebírání informací o novinkách a slevách.
Nahoru Tisknout
 © 2014-2015 Vajáva s.r.o.